Методи дослідження

• систематизації;
  • узагальнення.

емпіричні:

• вивчення науково-методичної літератури з проблеми;
  • педагогічне спостереження;
  • опитування;
  • анкетування;
  • тестування;
  • рейтингові дослідження;
  • аналіз педагогічного досвіду колективів навчальних закладів та окремих вчителів та вихователів ДНЗ
  •  експеримент.
Основні показники для вивчення

Діагностика розвитку соціальної відповідальності учнів, що включає психологічний інструментарій соціальних якостей особистості, які впливають на адаптацію, ризик девіантної поведінки, здатність долати кризові ситуації та ефективність комунікації:

• рівень соціальної адаптації;
  • рівень морально-етичної та соціальної відповідальності;
  • рівень ціннісних орієнтацій в інтересах сталого розвитку;
  • рівень  прогностичного мислення;
  • рівень життєвої компетентності особистості учня.

База дослідження

Дніпропетровський обласний інститут післядипломної освіти; навчальні заклади області різного рівня.

Наукова новизна дослідження

полягає у розробці моделей інтегрування змісту випереджаючої освіти для сталого розвитку у навчально-виховний процес на рівні регіональної освіти та конкретного навчального закладу, створенні та впровадженні моделі школи сприяння сталого розвитку та інтегрованого розвивального освітнього середовища на засадах випереджаючої освіти, формуванні ціннісних орієнтацій та стійких моделей поведінки в інтересах сталого розвитку, розвитку соціально-відповідальної особистості громадянського суспільства, науковому обґрунтуванні шляхів реалізації проблеми, забезпеченні експертизи отриманих результатів.

Теоретична значимість

У результаті розробки інноваційної системи інтеграції змісту випереджаючої освіти для сталого розвитку у навчально-виховний процес планується отримати дані, які визначать основні шляхи формування соціально-відповідальної особистості, характер створення інтегрованого розвивального середовища на засадах випереджаючої освіти, розширять уявлення про роль навчально-виховного закладу у розвитку соціально-відповідальної особистості.

Розроблена система сприятиме проектуванню модернізаційних змін у вітчизняній освіті на основі впровадження освітніх траєкторій щодо  створення умов для прийняття ціннісно-смислових орієнтирів, стилю життя, формування ключових освітніх компетентностей, спрямованих на сталі моделі життєдіяльності особистості.

Практичне значимість

полягає в можливості залучення до дослідницької діяльності широкого кола педагогічних працівників та накопичення досвіду використання ефективних педагогічних моделей інтегрування змісту випереджаючої освіти для сталого розвитку у навчально-виховний процес.

Достовірність та вірогідність результатів експерименту

буде забезпечуватися теоретико-методологічним обґрунтуванням його вихідних позицій, застосуванням комплексу засобів, форм і методів, адекватних об’єкту, предмету, меті, завданням дослідження, якісною і кількісною обробкою експериментальних даних; систематичним моніторингом експерименту, а також буде доповідатися на всеукраїнських, обласних і міжвузівських конференціях та семінарах.